Connect with us

Finans & Ekonomi

KASLOWSKİ: “TÜRKİYE-İTALYA DİYALOĞUNU ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Simone Kaslowski başkanlığındaki TÜSİAD heyeti, İtalya’da temaslarda bulundu. “Senatodan, Dışişleri Bakanlığı’na; düşünce kuruluşlarından TÜSİAD muadili Confindustria’ya kadar” pek çok kurumla görüştüklerini belirten TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kaslowski, iki ülke arasındaki 20 milyar dolarlık ticaret hacmine dikkati çekti. İki Akdeniz ülkesi Türkiye ve İtalya’nın çıkarlarının bazen çakışabileceğine kimi zaman da çelişebileceğine işaret eden Kaslowski, bu yüzden “istişare ve diyalog ortamını” çok önemsediklerini dile getirdi.

 

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, 11-13 Şubat tarihleri gerçekleşen İtalya programında “Senatodan, Dışişleri Bakanlığı’na; düşünce kuruluşlarından TÜSİAD muadili Confindustria’ya kadar” pek çok kurumla temaslarda bulunduklarını söyledi.

“HALEN İTALYA’NIN ÖNEMLİ BİR PAZARIYIZ”
“Her ne kadar İtalya’nın Türkiye’ye olan ihracatı son dönemde biraz düşmüş olsa da halen İtalya’nın önemli bir pazarı konumundayız. Potansiyel olarak çok daha büyük işler ve çalışmalar yapılabileceğinin farkındayız.” diyen Kaslowski, iki Akdeniz ülkesi Türkiye ve İtalya’nın çıkarlarının bazı konularda çakışabileceğine kimi hususlardaysa çelişebileceğine işaret etti.

Simone Kaslowski – TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı

“İSTİŞARE VE DİYALOG ORTAMI ÇOK ÖNEMLİ”
İki ülke arasında 20 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğuna dikkati çeken Kaslowski, bundan dolayı “iki ülke arasında istişare ve diyalog ortamının olmasını” çok önemsediklerini belirtti.

İtalya’nın Roma ve Milano şehirlerinde görüşmeler yapan Simone Kaslowski başkanlığındaki TÜSİAD heyeti, ev sahibi ülkenin TÜSİAD muadili kuruluşu Confindustria’nın Yönetim Kurulu Başkanı Vincenzo Boccia ve beraberindeki iş insanlarıyla bir ayaya geldi.

AB İLİŞKİLERİ VE GB GÜNCELLEMESİ MASAYA YATIRILDI
Heyetler toplantıda “Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri, Gümrük Birliği’nin (GB) güncellenmesine dair farkındalık oluşturulmasının önemi ve bu sürecin canlanmasının her iki ülke iş dünyasına kazandıracakları, dijital dönüşüm alanında ortak çalışma ve KOBİ’ler arası iş birliği” üzerine görüş ve önerilerini dile getirdi.

İTALYAN HEYET, NİSAN’DA TÜSİAD’IN MİSAFİRİ OLACAK
Vincenzo Boccia başkanlığındaki Confindustria heyeti, önümüzdeki nisan ayında İstanbul’daki “Türkiye – İtalya Forumu’nda” TÜSİAD’ın misafiri olacak.

İTALYAN SENATÖRLERLE KRİTİK GÖRMELER…
TÜSİAD heyeti ardından İtalyan Senatosu’nda Italia Viva ve Fratelli d’Italia partisine mensup senatörler ve İtalyan Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri ve Cinque Stelle Partisi üyesi Manlio di Stefano’yla da görüştü. Buluşmada, “Türkiye’nin AB üyeliği katılım sürecinin kesintiye uğramamasının iki taraf için de önem ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecinin bir kazan-kazan denklemi olduğunun” altı çizildi.

TÜRK İŞ DÜNYASININ BEKLENTİ VE MESAJLARI İLETİLDİ
Öte yandan “Türkiye’nin mülteci yaklaşımı, İtalya’da Türkiye algısı, Doğu Akdeniz’de enerji güvenliği, iki ülke ekonomilerinin tamamlayıcılığı ile Türk iş dünyasının ikili ekonomik ilişkilere yönelik beklenti, görüş ve mesajları” da konuşuldu.

ULUSLARARASI ENSTİTÜLERLE TEMASLAR…
TÜSİAD heyeti ayrıca Roma’da Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IAI), Milano’da ise Uluslararası Politik Çalışmalar Enstitüsü (ISPI) yönetici, üye, uzman ve davetli iş insanlarının yanı sıra Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli ve Milano Başkonsolosu Özgür Uludüz ile de bir araya geldi.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir