Connect with us

Türkiye Gündemi

DOKTORLARA SALDIRANLARA ERTELEMESİZ HAPİS CEZASI

2019 Nisan’da İzmir Bornova’daki Aile Sağlığı Merkezi’nde meydana gelen ve doktorların sabrını taşıran olayın failleri hak ettikleri karşılığı buldu. Mahkeme heyeti eli sopalı 9 saldırgana ertelemesiz 2 ile 7 yıl arasında değişen sürelerle hapis cezası verdi. Hükümler para cezasına da çevrilmedi.

 

İzmir’in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu ile mesai arkadaşı Doktor Elif Çağlayan Türk’e geçtiğimiz yıl Nisan ayında ellerindeki sopalarla şiddet uygulayan 9 saldırgan 2 ile 7 yıl arasında değişen sürelerle hapis cezasına çarptırıldı. Ceza mahkeme heyetince ertelenmedi ve paraya çevrilmedi.

AHEF BAŞKANI SEZEN: HAK YERİNİ BULDU
Şiddet olaylarının önünün ancak caydırıcı cezalarla alınabileceğini belirten Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Doktor Özlem Sezen, İzmir’deki olayın faillerine ertelemesiz hapis cezası verilmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.


AHEF’in hekimler ile sağlık çalışanlarına şiddet yöneltilmesi ve buna yol açan sebeplerle mücadele etmeyi sürdüreceğinin altını çizen Sezen, İzmir Bornova’da arkadaşlarımıza saldıran hasta yakını ve beraberindeki eli sopalı 8 kişinin hapis cezası alması tam anlamıyla hakkın yerini bulmasıdır. Umarız benzer olaylar yaşayan diğer hekim arkadaşlarımızın görülen davalarından da benzer kararlar çıksın. Artık sağlık çalışanlarına şiddet sona ersin.” dedi.

“EYLEMLERİMİZ AMACINA ULAŞTI”
2019 Nisan’da İzmir’de gerçekleştirdikleri “şiddete hayır” eyleminin amacına ulaştığını kaydeden Sezen, şunları dile getirdi: “Tüm meslektaşlarımıza taşın altına ellerini koydukları, bizlerle birlik ve beraberlik içerisinde haklarını aradıkları, meslektaşlarına sahip çıktıkları için teşekkür ediyoruz. 8 Şubat 2020’de de yine “şiddete hayır” demek için Ankara’daydık. Biz bu konuda somut olarak önlemler alınana ve gerekli çözümler uygulamaya konana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Sesimizi duyurmak için ne gerekiyorsa yapacağız.”

9 KİŞİ AİLE HEKİMLİĞİNİ BASTI
İzmir Bornava’daki şiddet olayının kısa hikayesi şöyle: Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi’ne gelen B.K. adlı kadın Aile Hekimi Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu’ndan hasta olduğunu söylediği eşi için ilaç yazdırmak istedi. Fakat Yoğurtçuoğlu, mevzuata göre hastayı görmeden ilaç yazılamayacağını belirtti. Bir sürü sonra B.K.’nın eşi M.K. de Aile Sağlığı Merkezi’ne geldi ve reçete yazmayı reddeden Yoğurtçuoğlu’na saldırdı. Araya girilmesiyle M.K. olay yerinden ayrıldı. M.K. bu defa 9-10 kişiyle birlikte merkezi bastı. Ellerinde sopalar bulunan grup Yoğurtçuoğlu ve meslektaşı Elif Çağlayan Türk’e saldırdı. Olayda Türk’ün öğretmen eşi Ali Türk de yaralandı.

Aile hekimleri 3 Nisan 2019 tarihinde İzmir İl sağlık Müdürlüğü önündeki basın açıklaması ve bir günlük iş bırakma eylemiyle şiddet olayını protesto etti. İzmir’deki hekimlere Türkiye’nin dört bir yanındaki meslektaşları yalnız bırakmadı.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir