Connect with us

Sağlık

BEYNİNE BAĞLANAN IMPLANTLA 16 YIL SONRA YENİDEN GÖREBİLDİ…

İspanya’da görme engelliler için doğrudan beyne bağlanan yeni bir implant geliştirildi. Görme engelli bir kadın, oluşturulan yeni sistemle yapılan denemelerin ardından dünyayı düşük çözünürlüklü de olsa yenien görebildi.

 

Bernardeta Gómez adlı 57 yaşındaki İspanyol  kadın, yaklaşık 16 yıldır görme engelli olarak hayatını sürdürüyordu. Toksik optik nöropati, henüz 42 yaşındayken Gomez’in gözlerini beynine bağlayan sinir demetlerini yok etmiş ve onu tamamen göremez hale getirmişti. Gomez, yaşadığı rahatsızlığın ardından ışığı bile tespit edemiyordu.

100 ELEKTROTLU IMPLANT HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
16 yıllık karanlığın ardından, Gómez’e, dünyayı parlayan beyaz-sarı noktalar ve şekillerle çok düşük çözünürlüklü şekilde görebildiği bir gözlük verildi. Üzerinde kamera sistemi bulunan gözlük, canlı video akışını işleyen ve elektronik sinyallere dönüştüren bir bilgisayara bağlanıyor. Sistem, bir kablo yardımıyla Gómez’in kafatasının arkasına yerleştirilmiş beyninin arkasındaki görsel kortekse bağlı 100 elektrotlu bir implanta bağlanıyor.

TAVANDAKİ LAMBA, KAĞIDA BASILAN TEMEL ŞEKİL VE İNSANLARI TANIMLAYABİLDİ

Gómez, sistem sayesinde tavandaki lambaları, kağıda basılan temel şekilleri ve insanları tanımlayabildi. Doğrudan beynine bağlanmış Pac-Man benzeri basit bir bilgisayar oyunu bile oynadı. Deney boyunca Gómez, haftada dört gün eşi tarafından laboratuvara götürüldü ve sisteme bağlandı.

36 MİLYON GÖRME ENGELLİ İÇİN ÜMİT IŞIĞI BELİRDİ…
Kadının yeniden görmeye başladığı ilk an, İspanya’daki Miguel Hernandez Üniversitesi Nöro-Mühendislik Bölümü Başkanı Eduardo Fernandez tarafından onlarca yıldır yürütülen araştırmanın doruk noktası oldu. Fernandez’in hedefi dünya çapındaki 36 milyon görme engelli insana umut olmak. Fernandez’in yaklaşımı heyecan verici; çünkü geliştirdiği sistem, gözü ve optik sinirleri yok sayıyor.

Daha önceki araştırmaların çoğu, yapay bir göz veya retina oluşturarak görüşü geri kazanmaya odaklıydı. Ancak yapay bir göz, çoğu zaman çare olmuyor. Gomez’in sistemi ise doğrudan beyne bağlanan daha etkili bir çözüm olarak görülüyor.

Kaynak: amerikaliturk.com

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir