Connect with us

Startuplar & Girişimcilik

ELEKTRİKLİ ARAÇ “DA VINCI”, KKTC’NİN GURURU OLDU

KKTC’deki DAÜ mühendislik öğrencilerinin geliştirdiği Da Vinci adlı elektrikli araç tek şarjla 100 kilometre yol kat edebiliyor. DAÜ Elektrikli Araç Geliştirme Merkezi Başkanı ve Rektör Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Davut Solyalı, çok büyük ilgi gördüğünü belirttiği Da Vinci’nin en kısa sürede kampus içinde kullanıma gireceğini ifade etti.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektörlüğü’ne bağlı Elektrikli Araç Geliştirme Merkezi (EVDC) tarafından tasarlanıp üretilen ve dahi ressam, bilimci ve mühendis Leonardo Da Vinci’nin adı verilen elektrikli araç tanıtıldı.

DAÜ Mühendislik Fakültesi öğrencileri üzerinde yoğun çalışmalar yaptıkları tek yolcu kapasiteli aracı tasarlarken öncelikle sürücüsüne modern ve konforlu bir sürüş deneyimi yaşatmayı hedefledi.

EN KISA SÜREDE KAMPUSTA KULLANIMA GİRECEK
DAÜ Elektrikli Araç Geliştirme Merkezi (EVDC) Başkanı ve DAÜ Rektör Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Davut Solyalı, çok büyük ilgi gördüğünü belirttiği Da Vinci isimli elektrikli aracın en kısa sürede kampus içinde kullanıma gireceğini ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Davut Solyalı

BİR GRUP GENÇ MÜHENDİSİN İMZASINI TAŞIYOR
Da Vinci’nin büyük bütçelerle ve ticari amaçlarla meydana getirilen bir ürün olmadığını, bir grup genç mühendisin imzasını taşıdığını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Solyalı, “öğrencilerine gerek mühendislik alanları gerekse de takım çalışması bağlamında tecrübe kazandırmayı” ve “aynı zamanda üniversite içinde ve dışında toplumda farkındalık oluşturup genç nesillere ilham kaynağı olmayı” amaçladıklarını söyledi.

DAÜ’NÜN GURURU OLDULAR
“Team Ada” adlı ekibinin bu projeyle hem kendini hem de DAÜ’yü gururlandırdığını kaydeden Solyalı, “Her bir genç arkadaşıma ayrı ayrı teşekkür ederim. Takımım adına; her zaman bize destek olan ve yol açan Sayın Rektörümüze, ekibine ve bağlı tüm birimlere de ayrıca teşekkür ederiz. Hayırlı olsun.” dedi.

30 DAKİKADA HIZLI ŞARJ
Elektrikli batarya sistemiyle çalışan araçta lityum-iyon pil teknolojisi var. Bataryası hızlı şarjla 30 dakikada, yavaş şarjla üç saatte doluyor. İçine entegreli ünite sayesinde telefon ve küçük elektronik aletler şarj edilebiliyor.GECE GÖRÜŞLÜ DÖRT KAMERASI VAR

Tasarımı ve üretimi tamamen yerli olan araç biri sürücü koltuğu ve diğeri dümende iki hava yastığına sahip. Gece görüş özellikli dört farklı kamerayla aracın kör noktaları kontrol altına alındı. Kontrol paneli üzerindeki monitörden hız ve şarj bilgisi ile park ve sürüşlerde dört bakış açısından görüntü takip edilebiliyor.

Da Vinci’de yarış araçlarındaki gibi iki silindir devreli fren sistemiyle hızlı fren mümkün. Rejeneratif frenleme sırasında batarya şarj edilmesi yüksek enerji verimliliği imkanı sunuyor.


TEK ŞARJLA 100 KİLOMETRE YOL ALIYOR

Tek şarjla 100 kilometre yol kat edebilen “Da Vinci” ile Mağusa – Lefkoşa arasında yalnızca 1 TL’lik masraf oluşuyor. Team Ada, Da Vinci’den önce Mekatronik Tasarım Ödüllü “Z-ZERO”, Tübitak Efficiency Challenge Yarışması 5’incisi “Mediterranean Storm” ve Elektromobil 2018’de 9’uncu olan “Mediterranean Shark” adlı elektrikli araçları tasarlamıştı.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir