Connect with us

Dünya Gündemi

Dünya Sağlık Örgütü: Yeni Korona Virüsü Salgınını Halk Sağlığını Tehdit Eden Uluslararası Acil Durum Olarak İlan Etti.

S. ŞEFİK KEMALİ SÖYLEMEZOĞLU

Dünya Sağlık Örgütü Sekreterliği Başkanlığında  Acil Durum Komitesi 29 Ocak tarihinde Cenevrede Corona virüsü gündemi ile 2. kez toplandı.

Çin Halk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı temsilcileri mevcut durum ve alınan halk sağlığı önlemleri hakkında bilgi verdiler. Ülke genelinde şu anda 7711 onaylı ve 12167 şüpheli vaka var. Doğrulanan vakalardan 1370’i şiddetli ve 170 kişi öldü. 124 kişi iyileşti ve taburcu edildi.  (Bu yazının kaleme alındığı anlarda onaylı kayıplar 213 e yükseldi)

DSÖ Sekreterliği diğer ülkelerdeki duruma genel bir bakış sağlamıştır. Şimdi 18 ülkede 83 vaka var. Bunlardan sadece 7’sinin Çin’de seyahat tarihi yoktu. Çin dışındaki 3 ülkede insandan insana bulaştı. Bu vakalardan biri şiddetlidir ve ölüm olmamıştır.

Komite ilk toplantısında bu olayın PHEIC (Halk sağlığını Tehdit Eden Uluslararası Acil Durum) olup olmadığına ilişkin farklı görüşler dile getirdi. O zaman tavsiye, etkinliğin bir  PHEIC (Halk sağlığını Tehdit Eden Uluslararası Acil Durum) oluşturmadığı, ancak Komite üyeleri durumun aciliyeti konusunda anlaştı ve Komite’nin aynı sonuca ulaştığı ertesi gün toplantısına devam etmesi gerektiğini önerdi.

Bu ikinci toplantı, vaka sayısındaki önemli artışlar ve teyit edilen vakaları bildiren ilave ülkeler ışığında gerçekleşmektedir. 

Komite ayrıca halen çok sayıda bilinmeyen olduğunu kabul etti, bir ay içinde beş DSÖ bölgesinde vakalar bildirildi ve Wuhan dışında ve Çin dışında insandan insana bulaşma meydana geldi.

Komite, ülkelerin hastalığı erken teşhis etmek, vakaları izole etmek ve tedavi etmek, temasları izlemek ve riskle orantılı sosyal uzaklaştırma önlemlerini teşvik etmek için güçlü önlemler almaları koşuluyla virüs yayılımını kesmenin hala mümkün olduğuna inanmaktadır. Durum gelişmeye devam ettikçe, enfeksiyonun yayılmasını önlemek ve azaltmak için stratejik hedeflerin ve önlemlerin de artacağını belirtmek önemlidir. Komite, salgının artık Uluslararası Endişe Halk Sağlığı Acil Durum kriterlerini karşıladığını kabul etti ve Geçici Tavsiyeler olarak aşağıdaki tavsiyelerin yayınlanmasını önerdi.

Komite, bir PHEIC (Halk sağlığını Tehdit Eden Uluslararası Acil Durum) bildirgesinin Çin, halkı ve Çin’in bu salgının ön saflarında, şeffaflıkla birlikte gerçekleştirdiği eylemler için destek ve takdir ruhu içinde görülmesi gerektiğini vurguladı ve umulması gereken, başarısı. Komite, küresel dayanışma ihtiyacı doğrultusunda, dünyanın diğer bölgelerinde bunun için ek desteğe ihtiyaç duyabilecek hazırlığı artırmak için küresel eşgüdümlü bir çabaya ihtiyaç duyulduğunu hissetti.

Genel Sekreter, 2019-nCoV salgınının bir PHEIC (Halk sağlığını Tehdit Eden Uluslararası Acil Durum) oluşturduğunu açıkladı ve Komitenin tavsiyelerini kabul etti ve bu tavsiyeyi IHR (Uluslararası Sağlık  Yönetmeliği)  kapsamında Geçici Tavsiyeler olarak yayınladı.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir