Connect with us

Finans & Ekonomi

TEKSÜT, AVRUPA MARKETLERİNDE

Avrupa Birliği’nin etkin ve detaylı denetim sürecini aşmayı başaran Teksüt; ürün sattığı ülkeler arasına Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Belçika, Danimarka, İsveç ve Finlandiya’yı da ekledi. 1997’den beri ABD’ye ihracat yaptıklarını belirten Teksüt Yönetim Kurulu Üyesi Arda Aksaray, “Şimdi Avrupa’daki işimizi geliştirecek önemli bir adım atmış olduk. Artık bölgedeki potansiyel pazarları inceleyerek, ihracat hacmimizi genişletmeye odaklanacağız.” dedi.

 

Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Belçika, Danimarka, İsveç ve Finlandiya’nın da eklenmesiyle Türkiye’nin önde gelen süt ve süt ürünleri kuruluşlarından Teksüt’ün ihracat yaptığı ülke sayısı 22’ye yükseldi.

8 AB ülkesine 2019 Ekim’de ihracata başlayan ve ilk etapta etnik marketler aracılığıyla Avrupa pazarına girmeyi amaçlayan Teksüt; ağırlıkla çeçil, örgü, dil, çubuk, misket ve süzme gibi yöresel ve yerel peynirleri Avrupalıların damak tatlarına sunuyor.

ABD’YE 22 YILDIR KESİNTİSİZ İHRACAT YAPIYOR
Firma uzun süredir Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Kuveyt, Irak, Azerbaycan, Türkmenistan, Tayvan, Katar, Ürdün, Suudi Arabistan, Somali, İsrail ve Umman’a ürün gönderiyor.

En yüksek standartları hayata geçirerek 1997 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri’ne ürün ihraç ettiklerini söyleyen Teksüt Yönetim Kurulu Üyesi Arda Aksaray, “Şimdi Avrupa’daki işimizi geliştirecek önemli bir adım atmış olduk. Artık bölgedeki potansiyel pazarları inceleyerek ihracat hacmimizi genişletmeye odaklanacağız.” dedi. Aksaray, aslında “Türkiye’deki pek çok işletmenin süt ve süt ürünleri konusunda AB’nin kalite standartlarını çoktan yakalamış ve geçmiş durumda” olduğunu belirtti.

Teksüt Yönetim Kurulu Üyesi Arda Aksaray

AB İNCE ELEYİP SIK DOKUYOR
AB, 2002 yılında Türk süt ürünlerinin ithalatını yasakladı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yoğun destek verdiği sektör temsilcilerinin çabalarıyla yasak 2013’te son buldu. Ancak bu zamana kadar çok az yerli süt ve süt ürünleri üreticisi AB’nin etkin ve detaylı denetim sürecini aşabildi.

İLK 500 SANAYİ KURULUŞU ARASINDA
1956 yılında Balıkesir’in Gönen ilçesinde kurulan ve halihazırda üretimini buradaki 80 bin metrekarelik modern fabrikasında sürdüren Teksüt, günde 600 ton süt işliyor. Beyaz peynirden kaşara, yoğurttan tereyağına, labne peynirinden ayrana dek 8 kategoride 40’ı aşkın ürün imal eden firma; İstanbul Sanayi Odası’nın ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşları’ listesinde yer alıyor. Teksüt’ün 2019-2020 sezonundan itibaren sponsor olduğu Bandırma Basketbol Kulübü, Teksüt Bandırma Basketbol Kulübü adıyla ING Basketbol Süper Ligi ve FIBA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele ediyor.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir