Connect with us

Finans & Ekonomi

REKOR 2019 İHRACATIYLA BÜYÜMEYE 4,7 PUAN KATKI

2019’da 180 milyar 468 milyon dolarlık ihracat tutarıyla, 2018’de elde edilen Cumhuriyet tarihi rekoru yeniden kırıldı. 2019 Aralık’ta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,87’lik artışla 15 milyar 385 milyon dolarlık ihracata imza atıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatın büyümeye 4,7 puanlık katkı sunduğunu belirtti. TİM Başkanı İsmail Gülle, yeniden ihracat rekoru kırmanın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi.

 

 

Türkiye İhracat Meclisi (TİM), 2018’in ardından 2019 yılında da Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru kırıldığını açıkladı. Genel Ticaret Sistemi’ndeki (GTS) kayıtlarla 2019’da 180 milyar 468 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. 2018 ihracatı 168,1 milyar dolardı. İhracat tutarında 2018’de 2017’ye nazaran yüzde 7,1 artış meydana gelmişti.

EN YÜKSEK ARALIK AYI İHRACATI
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TİM Başkanı İsmail Gülle, 2019 ihracat verilerini birlikte duyurdu. Ankara’daki toplantıda 2019 Aralık’ta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,87’lik artışla 15 milyar 385 milyon dolarlık ihracata imza atıldığı, bunun şimdiye kadarki en yüksek aralık ayı ihracatı olduğu belirtildi.

TİM Başkanı İsmail Gülle ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

DIŞ TİCARET AÇIĞI YÜZDE 44,9 AZALDI
Ticaret Bakanı Pekcan, 2019’da ithalatın yüzde 8,99’lük düşüşle 210 milyar 394 milyon dolara, dış ticaret açığının da yüzde 44,9 azalarak 54 milyar 323 milyar dolardan 29 milyar 926 milyon dolara gerilediğini belirtirken; Gülle ise yeni bir ihracat rekoru kırmanın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi. İhracatın büyümeye son 18 yılın zirvesine çıkarak 4,7 puanlık katkı sunduğunun altını çizen Pekcan, “2019’da 3,2 milyar lira destek verdik. Bu Cumhuriyet tarihinin büyük ihracat destek rakamı. 2020’de bunu 3,8 milyar liraya çıkaracağız.” dedi.

TİM Başkanı Gülle, “2019 yılında; ihracatın tabana yayılması, ekonomik modellere dayalı raporlar ile ihracatçılarımızın yeni pazarlara yönlendirilmesi, inovasyon, Ar-Ge ve ihracatta yerli ve milli teknolojinin yaygınlaşması gibi konuların” ana gündemlerini oluşturduğunu kaydetti.

“2020’DE HER AY EN AZ İKİ RAPOR ÇIKARILACAK”

“İhracat 2019 raporuyla başlattığımız, kapsamlı ve hedef pazarlara yönelik ülke raporlarını da ticaret heyetleri programımıza göre organize edip 2020 yılının her ayında en az 2 rapor çıkartacak şekilde bir takvim oluşturduk.” diyen Gülle şunları dile getirdi: “61 birlik başkanımızı stratejik pazarlarda fahri ihracat elçisi olarak görevlendirdik, ilgili ülkelerdeki fırsatları, edindikleri tecrübe ve bilgiyi ihracatçılarımıza daha hızlı ve daha net bir şekilde sunacaklar. Her zaman olduğu gibi en önemli odak noktamız nitelikli ihracat ve katma değer olacak. Türkiye’nin ihracatı adına yeni pazarlara, dijitalleşmeye, yüksek katma değere yönelik çıtayı daha da yukarı taşıyacak bir motivasyonla, azimle ve inançla 2020 yılına başlıyoruz. 2020 yılı dünyanın her köşesine bayrağımızı taşıyacağımız; her anını, Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye için değerlendireceğimiz bir yıl olacak.”

“40 ÜLKEYE 1’ER MİLYAR DOLAR ÜZERİNDE İHRACAT”
Gülle, 2019 ihracat performansına ilişkin şu bilgileri paylaştı:
“40 ülkeye 1 milyar dolar üzerinde ihracat gerçekleştirdik. 1 milyar dolar üzeri ihracat yapan il sayımızı ise 18’de koruduk. 2019 yılında Trabzon ilimiz, 1 milyar dolar barajını aşmayı başaran illerimiz arasına katıldı. 2020 yılında bu illerimize yoğunlaşarak, ihracatçı birliklerimizle, ihracat farkındalığını arttıracak ve çok amaçlı hizmet verecek yeni nesil ofislerimizi ve olmayan illerimizde Eximbank şubelerini hayata geçirmek istiyoruz.“11 SEKTÖRDE CUMHURİYET TARİHİ REKORU”

23 sektörümüzün 1 milyar dolar ihracatı aştı. 2018’dan farklı olarak, Gemi ve Yat Sektörü ihracatını yüzde 5,2 artırarak 1 milyar dolar sınırını aştı. Kimya, Demir-Demir Dışı, Makine, Hububat, Mobilya, İklimlendirme, Çimento, Savunma, Halı, Su Ürünleri, Süs Bitkileri olmak üzere 11 sektörümüzün 2019 yılında Cumhuriyet tarihi rekoru kırmaları, sektörlerimizin küresel ölçekte verdikleri yoğun mücadelenin en anlamlı sonucu. Ülkemizin dört bir yanında gerçekleştirdiğimiz, KOBİ İhracat Seferberliği Eğitimlerimiz ve TİM Anadolu Meclislerimiz ihracatın vazgeçilmezliği noktasında güçlü bir farkındalık oluşturdu. Bu sayede 2019’da ihracatçı firma sayımız yüzde 9,3 artış kaydetti. Kayıtlarımıza göre tam 17 bin 544 firmamız bu yıl ilk defa ihracata merhaba dedi. Bu firmalarımızın ihracat rakamı ise 4 milyar 345 milyon dolar oldu. Bu rakamlar; yürüttüğümüz ihracat seferberliği çalışmamızın kadar etkili bir şekilde sonuca ulaştığının, en motive edici göstergesidir.

“BREXİT’E RAĞMEN AB PAYI YÜZDE 48,8”
En büyük pazarımız olan AB’nin payı, Brexit sürecine rağmen yüzde 48,8 olurken Orta Doğu ülkelerinin ihracatımızdaki payı 4,5 puan artışla yüzde 19,3’e yükseldi. Afrika ülkelerinin payı ise 0,4 puan artışla yüzde 9,2 oldu. Bilhassa Çin pazarı özelinde, gerek Pekin 2019’da gerekse Çin İthalat fuarında büyük ölçekli bir katılım ile Türk ihraç ürünlerini sergiledik, yeni iş birliklerini hayata geçirdik.

“BAKAN PEKCAN, HER ADIMDA ARKAMIZDA DURDU”
Sayın Bakanımız Ruhsar Pekcan, ihracatçılarımızın attıkları her adımda arkamızda durdu. Bizlere vermiş olduğunuz bu güven ve bu motivasyon ile 2020 yılında çok daha büyük projelerle ihracatımızı çok daha iyi yerlere taşıyacağız. Bilhassa ABD ile ikili Ticaretimizi 100 milyar dolara taşıma hedefi atmamız gereken önemli adımların da zeminini oluşturdu. İhracatta mesafe ortalamamızı yükseltebileceğimiz, ölçek kapasitemizi de arttırmaya yönelik çalışmaları hayata geçireceğimiz bir yıla başlıyoruz. Yıllara göre bakıldığında, Türkiye olarak ihracatımızda mesafe olarak ortalama 3000 km’lik bir mesafe üzerinde hareket ediyoruz. Bu mesafe Çin, İsrail, Hindistan Japonya, ABD ve Vietnam gibi ülkeler için 6500 km civarında. Dünya ortalaması 4654 km. Bu da demek oluyor ki; Güneydoğu Asya, Sahra Altı Afrika ya da Amerika Kıtası gibi bölgelerde lojistik üslere, hızlı çıkış yapabileceğimiz, nefes alabileceğimiz merkezlere ihtiyacımız var. Bu lojistik üsler, ihracatçımızın pazara erişmesinin de ötesinde, her mesafede ve ölçekte daha iddialı olmamıza da olanak sağlayacaktır. İhraç ürünlerimiz için bir liman, depo ve yeni bir güvenli bir üs görevi görecektir. Bu uygulama, e-ihracatın geleceği açısından da vazgeçilmez bir ilerleme olarak kayda geçecektir.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir