Connect with us

Finans & Ekonomi

AUDİ’DEN ÇALIŞANLARINA ROBOTİK KIYAFET KONFORU

“Personelinin dış destek yapıları ile eklemlerinin korunması ve baş seviyesi üzerindeki işlerde ergonomiye uygun şartlarda çalışmasına baştan beri özen gösteren” Audi; Paexo ve Skelex 360 adlı (Exoskeleton) iki yeni robotik kıyafeti üretim tesislerinde test etmeye başladı.

 

Üretim sürecinin birçok safhasında, özellikle de baş üstündeki işlerde ergonomiye ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda çok hassas olan ve ciddi araştırmalar yürüten Audi, iki yeni aparatı daha üretim sürecine dahil etmeye hazırlanıyor.

EXOSKELETONLARI 60 PERSONEL DENİYOR
Çalışanların dış destek yapıları ile eklemlerinin korunması ve baş seviyesi üzerindeki işlerde rahatlık sağlanması amacıyla geliştirilen “Exoskeleton” (Paexo ve Skelex 360) diye isimlendirilen robotik kıyafetler, Audi’nin Ingolstadt’aki üretim tesislerinde 60’a yakın personel tarafından test ediliyor.

APARATLAR KOLDAKİ YÜKÜ KALÇALARA İLETİYOR 
Paexo ve Skelex 360, bir sırt çantası gibi taşınabiliyor. Giyildiğinde kalçaların etrafındaki bir kemerle sabitleneniyor. Aparatlar; kullanıcısının kafa üstü mesafelerdeki işlerde kolları ve kol eklemlerini destekliyor; koldaki ağırlık yükünün bir bölümünü destek yapıları aracılığıyla kalçalara iletiyor.

BOYAHANE VE MONTAJDA TEST EDİLİYOR               

Audi’nin Ingolstadt tesislerinde test ettiği Paexo’yu Ottobock geliştirdi; Skelex 360’ı ise Skelex tasarladı. Hangi faydaların meydana geldiğinin belirlendiği deneme sürecinde, baş üzerindeki aktivitenin çok fazla olduğu boyahane ve montaj gibi bölümlerde çalışanlar tercih edildi. Testlerde; “hareket serbestliği, kullanım süresinin etkisi ve aparatın katkısı” değerlendiriliyor; fren montaj hattı, alt gövde paneli vidalaması, korozyon ve sızdırmazlık kontrolü gibi bölümlerde çalışanların adaptasyonları gözleniyor.

AUDİ BAŞTAN BERİ ERGONOMİYE ÖNEM VERİYOR     

Audi, “ Laevo firmasınca geliştirilen ve nesnelerin kaldırılması veya taşınması sırasında kişinin sırtındaki yükü azaltan aparat örneğinde olduğu gibi” daha öncesinde de bu tarz robotik kıyafetlerin üretim aşamalarında yer almasına ilişkin çalışamalar içindeydi.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
1 Comment

1 Comments

 1. S. Şefik Kemali Söylemezoğlu

  31 Ocak 2020 at 10:10

  Audi’nin robotik kıyafeti Skelex 360 Türkiye’de!

  Audi AG’nin Ingolstadt’taki fabrikasında çalışma şartlarını daha konforlu hale getirmek amacıyla kullanılmaya başlanan ergonomik güç destek sistemi, Doğuş Otomotiv-Audi tarafından Türkiye’de pilot proje kapsamında kullanılmaya başlandı. Testler başarılı olursa, ülke genelindeki Audi Yetkili Servisleri’nde kullanılacak.
  Audi Yetkili Servisi Doğuş Oto Maslak’ta test edilen ergonomik güç destek sistemi çalışanların vücutlarının dış destek yapılarını ve eklemlerini korurken, baş üstü mesafedeki işleri yaparken daha rahat çalışmalarına destek veriyor.
  Audi’nin ilk olarak Almanya’nın Ingolstadt’taki üretim merkezinde 60 çalışan tarafından test edilen ergonomik güç destek sistemi, kısa bir süre sonra Türkiye’de Doğuş Otomotiv-Audi Yetkili Servis’inde de test edilmeye başlandı.

  Doğuş Otomotiv-Audi tarafından Doğuş Oto Maslak’ta Yetkili Servisi’nde teknisyenlere test ettirilen kıyafet, çalışma sırasında teknisyenlerin azami derecede ihtiyacı olan ergonomiyi sağlarken, hareket serbestliği ve kolaylığı da getiriyor.

  Skelex firması tarafından tasarlanan Skelex 360, bir sırt çantası gibi taşınabiliyor ve giyildiğinde kalçaların etrafındaki bir kemerle sabitleniyor. Bu dış kıyafet, kullanıcısının kafa üstü mesafelerdeki işlerde kolları ve kol eklemlerini desteklediği gibi kola yüklenen ağırlığın büyük bölümünü, destek yapıları aracılığıyla kalçalara iletiyor. Böylece teknisyenlerin kollarına ve eklemlerine düşen ağırlık azaltılmış oluyor.

  Ergonomik güç destek sisteminin çalışan rahatını ve verimliliği istenilen seviyelere ulaşıldığına karar verilirse, Türkiye genelindeki Audi Yetkili Servislerinde de kullanılmasına başlanacak.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir