Connect with us

Kültür - Sanat

AĞUSTOS SICAĞINDA SERİNLETEN KONSERLER…

Yaz sıcaklarının, orman yangınlarının ve katliamlarının etkisini yoğun olarak sürdürdüğü Ağustos ayı, Ege’nin karşı yakasından ünlü tenor Mario Frangoulis ile dünyaca tanınan bestecimiz Fazıl Say’ın vereceği konserlerle serinleyecek. Frangoulis, İzmir ve tatil merkezlerinden Bodrum’da; Say ise Çanakkale Kaz Dağları’nda sahne alacak.

MARIO FRANGOULIS GELİYOR…
Ağustos ayının son günlerinde Ege’deki sıcak hava dalgasını serinletmeye komşu kıyıdan Mario Frangoulis geliyor… Frangoulis, Devlet Opera ve Balesi (DOB) tarafından düzenlenen festivaller kapsamında Türkiye’de bir konser verecek. Ünlü tenora İzmir Devlet ve Opera Balesi Orkestrası eşlik edecek. 22 Ağustos’ta 2. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’nde sahne alacak olan sanatçı, ardından şarkılarını 25 Ağustos’ta Bodrum’daki hayranlarıyla buluşturacak.

Frangoulis’i İstanbul’da çeşitli sahnelerde izleme keyfine varmış biri olarak kesinlikle bu konserleri kaçırmamanızı öneririm. Hem kendisi hem de sahnesini paylaştığı arkadaşları birbirinden güzel opera eserlerini pop müzikle harmanlayarak seyircinin beğenisine sunuyorlar. Her konserinde başka bir arkadaşını ağırlayan Frangoulis’e Çeşme ve Bodrum konserlerinde soprano Aliki eşlik edecek.

Fazıl Say

FAZIL SAY KAZ DAĞLARI’NDA SAHNE ALACAK
Haftalardır protestolara tanık olduğumuz üzere Çanakkale’ye bağlı Kirazlı Köyü yakınlarında altın madeni için yüz binlerce ağaç yok edildi. Bu doğa katliamına “dur” diyebilmek için herkes seferber olmuş durumda. Ünlü bestecimiz Fazıl Say da piyanosunu ve müziğini Kaz Dağları’na taşıyor. Fazıl Say’ın vereceği ve Çanakkale Belediyesi’nin de destek olduğu konser, 18 Ağustos’ta saat 11.00’de Kaz Dağları Kirazlı Balaban Mevkii’nde gerçekleşecek.


Kanadalı şirket Alamos Gold’un Türkiye’deki taşeronu Doğu Biga Madencilik aracılığıyla Kaz Dağları’nda yürüttüğü altın madeni çalışmaları, bölgede yapılan ağaç katliamıyla gündeme gelmişti. Uzmanlar, ağaç katliamının yanı sıra altın madeni siyanürle çıkarılacağı için hem bölgedeki doğal yaşamın hem de bölge halkının sağlığının tehdit altında olduğu yönünde değerlendirme yapıyor.

Doğa katliamına tepki göstermek için 5 Ağustos’ta doğa dostu dernekler, aktivistler, sivil toplum kuruluşları, basın temsilcileri, ünlüler ve çok sayıda vatandaş Kaz Dağlarında buluşmuştu. Moğollar grubu da aynı gün kent meydanında konser vermişti. Berkay Ateş’in öncülüğünde aralarında Erdal Erzincan, Mercan Erzincan, Fırat Tanış, Ahmet Aslan, Tilbe Saran, Şerif Erol, Gizem Erdem, Güven Murat Akpınar, Seda Türkmen, Esra Şengünalp, Bora Akkaş ve Yağızcan Konyalı’nın olduğu D22 Tiyatro Oyuncularının da “Yazarlar Ormanı” projesi kapsamında 9 Ağustos’ta Kozyatağı Kültür Merkezi’nde katliama karşı bir etkinlik düzenlediğinin notunu düşelim.

KONUŞAN HAYVANLAR SİNEMALARDA…
Öte yandan Ağustos ayının 9’unda sinemaseverlerin ilgisini çekebilecek yeni bir filmin vizyona girdiği bilgisini de paylaşalım. Ayşe Balıbey Tanıl ve Ümit Açıkdilli’nin senaryosunu kaleme aldığı, Mustafa Kotan’ın yönettiği filmin başrollerinde Emir Özyakışır, Ferit Aktuğ, Ayça Erturan ve Ebru Akel yer alıyor. Filmin yapımcılığını ise İlkem Şahin, Emre Oskay ve Sinan Turan üstleniyor.


“Konuşan Hayvanlar”, hayvan dostlarını kötü adamların elinden kurtarmak için zorlu bir mücadeleye atılan 9 yaşındaki bir çocuğun hikayesini konu ediyor. Hayvanları seven bir çocuk olan Can, ailesi hayvan koruma parkında çalıştığı için zamanının çoğunu sevimli dostları ile birlikte geçirir. Annesi, babası ve babaannesi ile birlikte hayvan koruma parkının müştemilatında yaşayan Can’ın oldukça farklı bir özelliği vardır. Can, hayvanları duyabilmekte ve onlarla konuşabilmektedir. Parkında sahibi olan Şaheste, park arazisini satıp yerine rezidans yaptırma planları yapmaktadır. Şaheste’nin babası parkta hayvanların bakımının yapıldığı için arazinin satılmasına karşı çıksa da Şaheste planını uygulamak için gizlice mafya ile anlaşır. Parktaki hayvanların kaçırılması için mafya ile anlaşan Şaheste, bu sayede parkın kapatılmasını sağlayacaktır. Hayvan dostlarından ayrılmayı istemeyen Can, Şaheste’nin planını bozmak ve hayvan dostlarını kurtarmak için zorlu bir mücadeleye girişir.
Bu sıcak yaz günlerinde serin bir sinema salonunda, frigonuz ve ailenizle birlikte komedi filmi izlemek için iyi bir tercih olabilir.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir