Connect with us

Gezi & Mekan

AH O GEMİDE SİZ DE OLSAYDINIZ…

Ölmeden önce gidilmesi gereken yerlerden biri olan meşhur Panama Kanalı geçişi gerçekten müthiş… Kolombiya, Kosta Rika, Guatemala ve Meksika gibi ülkeleri de görüyorsunuz…

Bazı seyahatler vardır, kesinlikle karadan karış karış gezmek gerektirir. Bazılarında nokta atışı yaparak uçakla gidilir görülür ama bazıları da vardır ki gemi ile yapıldı mı tadından geçilmez. İşte size bugünkü yazımda hani “Ah o gemide ben de olsaydım” şarkısını söyletecek kadar güzel bir gemi turunu anlatacağım.

Royal Caribbean gemilerinden Vision of the Seas ile Panama Kanalı & Westbound Cruise turu için heyecanlanmamak mümkün değildi. 16 gece gemide, 1 gece Miami’de ve 1 gece de Los Angeles’te olmak üzere tam tamına 18 gece konaklamalı bir program ile herkesin hayallerinde olan; ölmeden önce gidilmesi gereken yerlerden biri olan meşhur Panama Kanalı geçişi gerçekten müthiş olacaktı. Panama dışında Kolombiya, Kosta Rika, Guatemala ve Meksika gibi ülkeleri de görecek olmamız gerçekten unutulmayacak bir deneyimi bize sunacaktı.

SERÜVEN, İSTANBUL-MİAMİ UÇUŞUYLA BAŞLIYOR
Turumuza rahat ve kaliteli hizmet veren Türk Hava Yolları İstanbul – Miami uçuşu ile başladık. Miami’ye akşam vardığımızdan ilk geceyi otelimizde dinlenerek geçirdikten sonra ertesi gün yarım günlük Miami Turu ile şöyle bir kendimize geldik. Coconut Grove, Coral Gables, Biltmore Oteli, Venedik Havuzu, Little Havana, Bayside bölgesini panoramik olarak gezdikten sonra South Beach bölgesinde serbest zamanda kahvemizi içerek Miami havasını içimize çektik. Artık zaman 16 gece geçireceğimiz gemimize binmeye gelmişti.

İLK İKİ GÜN GEMİNİN ALTINI ÜSTÜNE GETİRİYORUZ
İlk iki gün geminin altını üstüne getirdikten sonra ilk durağımıza Cartagena şehrine Kolombiya’ya geldik. Cartagena ülkenin kuzeyinde, Karayip denizinin kıyısında yer alır ve 952 binlik nüfusu ile ülkenin 5. büyük şehridir. İspanyolların ülkedeki ikinci kurduğu şehir ve daha sonraları Afrikalı kölelerin ilk kez özgür olarak yaşadığı merkezlerden biridir. Kızılderililer, Afrikalılar, İspanyollar, Araplar şehrin ve ülkenin nüfusunu oluşturur. Şehri korsan saldırılarından korumak için inşa edilen 29 adet hisar ve 13 kilometrelik tarihi şehir duvarı 1984 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girmiştir. Tarihi duvarlarının içindeki eski şehrin Arnavut kaldırımı sokaklarında yürürken kendinizi İspanyol kolonisi zamanlarında yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz.

KOLOMBİYA’DAN KAHVE ALMAYI UNUTMAYIN
Harika plajlara sahip olan şehirde yıl boyunca sıcaklık 30 C’nin altına düşmez. Sıcakkanlı insanları, tarihi, mimarisi, doğası, tropikal iklimi, lezzetli yemekleri ve meyveleri, renkli eğlence hayatıyla her kesim ve her bütçeye sahip turiste hitap eden bir yerdir.
Ülkenin para birimi Kolombiya Pesosu ve 1 USD 3,150 COP civarında. Burada bol sıfırlı paralar harcamaya hazır olun. Birçok otel, restoran ve dükkân kredi kartlarını kabul ediyor aklınızda olsun. Bu arada meşhur Kolombiya Kahvesi almayı unutmayın. Ayrıca kendilerine has olan kızarmış muzu da deneyimleyebilirsiniz.

Hemen bir gün sonraki durağımız Colon şehrine ve Panama’ya geldik. Panama ya da resmi ismi ile Panama Cumhuriyeti ve genelde adını Panama Kanalı ile bildiğimiz ülkenin isminin manası bölgeye gelen ilk yerlilerin kendi dillerinde kelebeklerin çokluğu anlamına gelen cümleden kaynaklandığı düşünülüyor. Kosta Rika ile Kolombiya arasında kalan, kuzeyden Karayip Denizi’ne güneyden Pasifik Okyanusu’na komşu küçük bir ülke Panama. Yaklaşık 3,6 milyon kişinin yaşadığı ülkenin başkenti, ülke ile aynı adı taşıyor: Panama City. Toplam nüfusun ise dörtte biri başkent Panama City’de yaşıyor.

ORMANIN DERİNLİKLERİNDE KANO TURU
Gemimizden çıkıyor ve Chagres Nehrinde ormanın derinliklerine kano ile tur yapıyoruz. Turumuz sıradında ormanda yaşayan Embera Halkı ile tanışıyor ve onların yaşam şartlarına şahit oluyoruz. Yaşamlarına baktığımızda Embera kadınları genelde belden üstü çıplak gezse de Panama hükümeti artık böyle olmaz dediği için yavaş yavaş giyinmeye başlamışlar. Erkekler ise yarı çıplak bir şekilde hayatlarına devam ediyor. Teknolojiden uzak bu köylerdeki elektrik sadece güneş enerjisi ile karşılanıyor. Evlerde ise çeşmeden akan bir su yok. Banyo dâhil neredeyse suyla ilgili tüm ihtiyaçları nehirden karşılıyorlar.

 

BAŞKENT PANAMA CİTY’İ GÖRÜYORUZ
Embara köyü ziyaretimizden sonra bir de başkent Panama City’yi görelim diyor ve yola koyuluyoruz. Yaklaşık 1 saat sonra Panama Kanalı’nın Pasifik Okyanusu girişinde bulunan şehrine varıyoruz. Burası merkez sınırları içinde yağmur ormanları olan tek başkent. Finans ve ticaret merkezinin yüksek gökdelenlerinin şehrin her yerine yayılması ile daha çok modern dünyanın yüzünü yansıtan görüntüsü ile ön plana çıkmış bir şehir olan Panama City, Orta Amerika’nın en zengin şehirlerinden biri olarak öne çıkmaktadır.

VE PANAMA KANALI’NDAN GEÇİŞ…
Ve en sonunda tur programımızın en merak edilen bölümüne geliyoruz. Sabah saatlerinden itibaren meşhur Panama Kanalı’na girmeye başlıyoruz. Gemi aynı zamanda anonslarla bize kanal ile bilgileri tüm ayrıntıları ile vermesi bizleri iyice aydınlatıyordu. Panama Kanalı bugün de Panama’nın en önemli ekonomik gelir kaynaklarından biri. 77 km uzunluğundaki Kanalın önemi Atlantik Okyanus ile Pasifik Okyanusu birbirine bağlamasıdır. Bu sayede daha önce Ümit Burnu’nu dolaşan bir geminin yolu 13.000 km kısalmıştır. Gemiler, iki Okyanus su seviyesi arasında 30 metre civarında fark olduğundan 77 km boyunca, asansör mantığında çalışan Kanal sisteminde, havuzlara girip, deniz seviyesine göre alçalarak ve yükselerek yoluna devam etmekte ve ulaşımlarına devam etmektedirler. Tüm gün boyunca gördüklerimiz ve aldığımız bilgiler ışığında yaşadığımız bu güzel deneyimi akşam gemimizin keyifli yemek salonunda grubumuzdakilerle paylaşıyor ve yorumluyoruz.

“ZENGİN KIYI” ANLAMINDAKİ KOSTA RİKA’DAYIZ
Panama Kanalı’nı geçtikten sonraki ilk durağımız Kosta Rika’nın (Costa Rica) Puntarenas şehri. Costa Rica, İspanyolcada “Zengin Kıyı” anlamına geliyor ve bu adın o zamanki yerlilerin çok fazla altın ve mücevhere sahip olmasına dayandığını söyleyebiliriz. Doğal güzellikleri ile kendine hayran bırakan ülke, ”Pura Vida” yani saf yaşam felsefesini halkın yaşam tarzından devlet politikalarına kadar her alanda ön planda tutuyor. Costa Rica denildiğinde akla ilk gelen şeylerden birisi de şüphesiz ki Kosta Rika Kahvesidir. Ülke ekonomisine büyük katkı yapan kahve, 1808 yılında Küba’dan gelen kahve çekirdeklerinin dikilmesi ile büyük bir sektör haline gelmiştir. Puntarenas bölgesinde kahve üretimi oldukça yaygın. O zamanlar buradaki ticaretin öneminin farkına varmışlar ve 1910 yılına kadar ülke içinde pek çok yere ulaşan demir yolu yapılmış. Burası kahve ihracat merkezi, yani siz de mutlaka buradan kahve alın derim. Kosta Rika’nın Pasifik kıyısında konumlanan Punta Arenas’ın İspanyolcadaki anlamı “kum noktası. Burası 1554 yılında kurulmuş olan İspanyolların en eski yerleşimlerinden biri ve burada gezilecek en güzel yerlerden biri de Monte Verde. Kosta Rika’nın Bulut ormanı denilen muhteşem ormanların içinde bulunan küçük bir kasaba. Doğayı ve doğa aktivitelerini seviyorsanız, Monte Verde’ye mutlaka gitmelisiniz.

SIRADAKİ DURAĞIMIZ GUATEMALA…
Gemi ile seyahatimizin avantajlarını yaşıyor ve her gün ayrı bir liman her gün ayrı bir ülke ile keyfimize keyif katıyorduk. Şimdiki durağımız Guatemala, Puerto Quetzal. Puerto Quetzal limanından indiğinizde yakındaki San Jose şehrini hem güvenlik sebebi ile hem de yapılacak pek bir şey olmaması nedeniyle pek önermiyorum. Buradaki en önemli gezi noktası Antigua şehridir. Antigua Guatemala’nın eski başkenti ve yaşanan depremin ardından büyük ölçüde zarar görmüş, sonrasında başkent Guatemala City kurulmuştur. Dağların arasındaki Antigua’nın ismi Antik Guatemala’dan türetilmiş. Kolonyal mimarisi ve doğası ile Guatemala’nın en gözde kenti. Başlı başına tüm şehir mimarisi ile gezilip görülmesi gereken bir yer. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan şehir ülkenin en popüler turistik merkezidir. Burada da kahve diğer gittiğimiz şehirlerde olduğu gibi meşhurdur ayrıca alabileceğiniz ‘worry doll’larda buradadır. İnanışa göre; worry doll alıyorsunuz ve yatmadan önce bütün endişelerinizi, kaygılarınızı ona anlatarak yastığınızın altına koyup uyuyorsunuz. Ertesi gün tüm bu endişelerinizden, kaygılarınızdan kurtuluyorsunuz. Denemek isterseniz pazarlarda bu bebekleri görmemeniz mümkün değil.

ARTIK MEKSİKA’DAYIZ…
Gemide bu sabah uyandığımızda artık Meksika’dayız ve bu ülkedeki ilk durağımız; Huatulco.
Yanaştığımız limanın plajlara yürüme mesafesinde olduğunu görünce bu avantajdan yararlanıyoruz. Kendimizi plaja ve yemyeşil doğa ile masmavi sulara bırakıyoruz. Plajda ayrıca bir sürü restoran ve kafe bulunduğundan yerel Meksika tatlarına bakmayı da ihmal etmiyoruz.

Meksika’nın Huatulco limanından sonraki durağımız Meksika’nın eğlenceli limanlarından biri olan Puerto Vallarta oluyor. 200.000 nüfuslu bu küçük sahil şehri her sene birçoğu ABD’den ve Kanada’dan olmak üzere milyonlarca turisti kendisine çekiyor. Berrak suları ve ipeksi kumlarının yanı sıra Meksika’nın eşcinsel başkenti olmasının da bu konuda etkisi büyük. Limandan indikten sonra şehri bir baştan bir başa geçen otobüsler sayesinde merkeze kolayca ulaşılabiliyorsunuz, hatta otobüsler sizden Meksika Pesosu yerine ABD Doları da alıyor ve sadece 1 USD. Otobüste merkezde indikten sonra şehrin en güzel yeri Kordonu olan ‘Malecon’ da yürümek kafeleri ve hediyelik eşya satan dükkanları gezmek gerçekten keyifli. Hatta arada satışa sunulan dükkânlarda Tekila denemesi de yapabilirsiniz.

Los Angeles’dan önceki son durağımız yine Meksika’da Cabo San Lucas.
Burada cam tabanlı tekneler ile Pasifik Okyanusu’nun Cortez Denizi ile buluştuğu Land’s End’e gidiyoruz. Kemer şekilli kayalar, Deniz Aslan Kolonisi, Pelikan Kayasını ve ölümsüz Aşıklar Plajı’nı görüp Cabo San Lucas’ı keşfediyoruz. Burada ayrıca gri balinaların göçlerini izleyebilir, sörf yapabilir, şnorkelle dalışlar yapabilirsiniz.

TURUMUZ LOS ANGELES’TE SONA ERİYOR
Meksika’dan 2 günlük yolun ardından gemimizden Los Angeles’te iniyor ve meşhur Universal Stüdyoları turumuzu yaparak gezimizi hoş anılarla bitiriyoruz. Harika bir serüveni tamamlamanın verdiği gururla ülkemize dönüyor ve başka Seyahat Terzisi programlarında buluşmak üzere grubumuzdan ayrılıyoruz.

Ünlü İskoç atasözü şöyledir: “İnsanlar yaşadıkça yaşlandıklarını sanırlar, oysaki yasamadıkça yaşlanırlar.”

Lütfen yaşayın, tadını çıkartarak yaşayın. Önce sağlık sonra seyahat…

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir